פרחים

פרחים

פרחים בהגדרתם הביולוגית הם בסך הכל איבר הרבייה של הצמחיםדבורים, כמו גם חרקים ובעלי חיים אחרים, בדרך כלל מאביקים את הפרחים ובכך מפרים אותם. אבל מלבד ההגדרה הזו, עבור בני האדם הם עולם ומלואו. הפרחים מציגים את הטבע בשיא יופיו ואנו, בני האדם, נהנים מאוד ממראה הפרחים. אנו אוהבים לראות אותם בטבע ואפילו יוצאים לטיולים בעקבות הפריחה. ולא רק שאנו רוצים לראות פרחים בטבע, אנו אפילו מביאים אותם לביתנו ושם נהנים מיופיים ומריחם.

ישנם פרחים בשלל צבעים ומטרת הצבעים היא למשוך את החרקים המאביקים. למעשה כל מבנה הפרח תואם לבעלי החיים המאביקים באזור שבו הוא גדל הצמח. אנו יכולים לראות התאמה בגודלם של הפרחים לבין גודלם של בעלי החיים המאביקים אותם וגם התאמה בצבעים. באזורים שונים ישנם מאביקים אשר יכולים להבחין בצבעם שונים של פרחים, למשל בישראל נוכל לראות הרבה פרחים בצבע צהוב, ורוד ולבן התואמים ליכולות הראייה של המאביקים המקומיים. אך גם ריח יכול לשמש לצורך משיכתם של המאביקים. לפרחים יש הרבה משמעות בתרבות האנושית ויש המאמינים שפרחים היו הדבר הראשון שבני האדם ליקטו אך ורק בגלל יופיים. כמו כן בתרבויות שונות ייחסו תכונות ומשמעויות שונות לפרחים, ולחלקם גם ישנן סגולות המשמשות ברפואה המסורתית.

דבר אלי בפרחים

בתקופה הויקטוריאנית, היא התקופה שבה האימפריה הבריטית הייתה בשיאה, התפתחה מאוד שפת הפרחים. באותם הימים של בריטניה השמרנית היה מקובל לבטא רגשות באמצעות פרחים אשר ניתנו במתנה ולא באמצעות מילים. את אותה שפת פרחים יכולנו למצוא גם בטקסטים אומנותיים ואפילו מכתבים, בהם הפרחים המתאימים הופיעו באמצעות איורים. אך האנגלים לא המציאו זאת, שפת הפרחים הייתה שפה מקובלת עוד בתקופות קודמות ובתרבויות שונות. 

העניין הגדול בפרחים בתקפה המודרנית הושפע מאוד מהאימפריה העות‘מאנית במהלך המאה ה 19. מספרים שסולטני קונסטנטינופול היו אובססיביים עם פרחי הצבעוני, ובהשפעתם התעורר העניין גם באנגליה הויקטוריאנית ומשם לארצות הברית ובשאר העולם. במהלך המאה התשע עשרה פורסמו בעולם ספרים רבים אשר דיברו על שפת הפרחים ומשמעותיהם של פרחים שונים. כמובן שבכל תרבות יוחסו משמעויות שונות לפרחים, אך במשך הזמן התעצבה איזו שפה אוניברסלית.

פרחים בספרות

סופרים ומחזאים רבים הרבה להתייחס לפרחים ביצירותיהם. אחת הדוגמאות המפורסמות היא וויליאם שייקספיר אשר הזכיר את המילה ”פרח“ כמאה פעמיים בסונטות ומחזות שכתב. במחזה המלט מוזכרים מספר סוגי פרחים ואופליה מסבירה את משמעותם. בין הפרחים המוזכרים במחזה - אמנון ותמר, רוזמרין, שושן ואחרים. ולא רק שייקספיר מזכיר את הפרחים אלא גם סופרים אחרים. ג'יי קיי רולינג למשל מאזכרת את שפת הפרחים בספרי הארי פוטר ואבן החכמים. סופרים נוספים שהרבו להתייחס לפרחים הם ג'יין אוסטין (גאווה ודעה קדומה), פרנסס הודג'סון ברנט (סוד גן הנעלם) ורבים אחרים.

פרחים באומנות

פרחים עמדו במרכזן של יצירות אומנות שונות. הצייר ההולנדי וינסנט ואן גוך הרבה לצייר חמניות ביצירותיו, תחילה היו אלו חמניות מונחות על הקרקע ובהמשך ציורי חמניות באגרטל. החמניות היו אלמנט אשר חזר על עצמו ביצירותיו של ואן גוך. עוד ציירים מפורסמים אשר פרחים מופיעים ביצירותיהן המפורסמות הם קלוד מונה, אודילון רדון, פיט מונדריאן, גוסטב קלימט ועוד ציירים רבים. כל אחד צייר בסגנונו המיוחד, בבחירת הצבעים והפרחים אשר שימשו לו להשראה, אך כולם ראו בפרחים משהו מיוחד וקסום והחליטו לצייר אותם.

פרחים שכדאי להכיר

ישנם אלפי פרחים מסוגים שונים, אך כמה מהפרחים זכו לפרסום ותשומת לב מיוחדת, להלן כמה פרחים שכדאי להכיר. 

פרח הלוטוס

הלוטוס הוא השם אשר ניתן לסוגים שונים של פרחי מים הידועים בזכות יופיים המיוחד. הלוטוס קיבל משמעות מיוחדת בתרבות ההודית והתרבות הבודהיסטית והוא נחשב לסמל לטוהר, יופי, חיי נצח והכוח האלוהי. מקובל להביא פרחי לוטוס למקדשים והם משמשים כסמל בעל משמעות דתית. ומה הקשר בין לוטוס לחיי נצח? מספרים שזרעו של הלוטוס יכול להחזיק מעמד אלפי שנים כזרע יבש וחסר חיים, אך ברגע שיקבל את המים יצמח ויתעורר לחיים. הבודהיסטים מוצאים הרבה מאוד סמליות בפרח הלוטוס, הוא מגיח מתוך הבוץ של מי הביצה, אל עבר האור. כך כל אדם צריך לשאוף להתקדם, למעלה אל נקודה גבוהה יותר של אמונה, רוחניות וחכמה, גם כאשר הסביבה מקשה עליו. הכוח הפנימי יכול לנצח הכול. גם בתרבות המצרית ייחסו חשיבות רבה ללוטוס, ואף האמינו שאדם מת יכול להפוך לפרח הלוטוס. ללא ספק לוטוס הוא אחד ממיני הפרחים המרהיבים ביותר.

פרחים

טגטס

פרחי הטגטס נפוצים בגינות רבות וישנם סוגים שונים. קל מאוד לגדל אותם והם מעולים עבור הגינה. לפרח זה משמעות רבה במקסיקו והוא מזוהה עם יום המתים, אחד החגים הייחודיים של מקסיקו. ביום זה נהוג להגיע לבתי הקברות ולהניח את פרחי הטגטס על הקברים מתוך אמונה שהוא מסייע למשוך את נשמות המתים. פרח זה היה אחד הפרחים החשובים עוד בתרבויות העתיקות של מקסיקו.

סחלבים

סחלבים הם משפחה גדולה של פרחים הנפוצה בכל העולם, וגם בין פרחי הבר של ישראל ניתן למצוא מספר נציגויות של פרחים ממשפחת הסחלבים, כמו למשל סחלב פרפרני, דבורנית שחומה ועוד. חלק מהסחלבים הם בעלי יופי יוצא דופן וגם מעניינים מאוד מבחינה בוטנית. מלבד יופיים יש להם שימושים רבים, למשל ישנם סחלבים המשמשים למאכל. משקה הסחלב המפורסם מופק כיום מקמח תירס, אך מקור השם קשור לפקעות הסחלב שמהן הופק בעבר. מכיוון שהסחלבים נפוצים באזורים שונים של העולם, בכל מקום הם קיבלו משמעויות שונות. למשל ביוון העתיקה האמינו כי בעזרת אכילה של חלקים מסוימים מפרח הלוטוס ניתן לשלוט על מין התינוק שיוולד; בסין סחלבים נחשבים לסמל לאינטגריטי וחברות. באופן כללי הפרחים ממשפחת הסחלביים מזוהים עם אהבה, מיניות ופריון.

ורדים

אם תיכנסו לחנות הפרחים, סביר להניח שתוכלו למצוא כמות גדולה של ורדים בצבעים שונים.הוורדים בימינו נחשבים לסמל לאהבה וכאשר מחפשים מתנה רומנטית לחברה ורד הוא סוג של ברירת מחדל. ורדים גם שימשו ברפואה המסורתית, כמו סוגים אחרים של פרחים. פרחים ופוליטיקה בדרך כלל לא הולכים יד ביד, אך מבין כל הפרחים הוורד מצא את דרכו לפוליטיקה כאשר מפגיני מחאת הסטודנטים בפריז בשנות השישים השתמשו בו, ומאז הפך לסמלן של מפלגות סוציאליסטיות במדינות אירופאיות רבות.

Subscribe