מוניות שיתופיות

מוניות שיתופיות

תחבורה היא תמיד עניין בעייתי, בעיקר כאשר האוכלוסייה גדלה ומצטופפת בערים גדולות. מצד אחד אנו זקוקים לפתרונות תחבורה יעילים אשר יאפשרו לנו להגיע ממקום למקום בקלות ובנוחות. אך מצד שני עלינו לחשוב על בטיחות, פקקי תנועה, צמצום הזיהום הסביבתי וגם הוזלת עלויות. מוניות שיתופיות הן אחד המיזמים המעניינים בתחום, מיזם אשר מציע פתרונות לרבות מן הבעיות אשר איתם מתמודד ענף התחבורה, ויחד עם זאת מאפשר לצרכנים ליהנות מיתרונות רבים.

אחרי שנים רבות שבהן לא ראינו שינויים של ממש בעולם התחבורה, אלא רק עוד מאותו הדבר, הגיעה חברת אובר ושינתה את המצב. חברת אובר הציעה מודל חדש ויוצא דופן, ותוך זמן קצר הפכה להיות חברת מוניות הגדולה בעולם וזאת מבלי להחזיק בבעלותה אף מונית. חברת אובר לימדה את כולנו שיש הרבה מה לשנות בתחום התחבורה, כל מה שצריך זה לחשוב מחוץ לקופסה ולהשתמש בטכנולוגיות.

מוניות שיתופיות הן מיזם של משרד התחבורה שאינו קשר לחברת אובר ושירותיה, אך ללא ספק צורת העבודה של חברת אובר פתחה את הדרך לשינוי המחשבתי אשר מאפשר לנו את מהפכת התחבורה והגברת התחרותיות.

אז מה הן מוניות שיתופיות

כולנו יודעים מה הן מוניות; כאשר אתם זקוקים לשירות תחבורה אקסקלוסיבי - אתם מזמינים מונית לא משנה לאן, למשל מונית לנתבג, או פשוט עוצרים אותה ברחוב. המונית מסיעה אתכם באופן פרטי אל היעד ומחייבת אתכם על הנסיעה הפרטית. מוניות שיתופיות הן דבר חדש אשר מתאפשר בעקבות השינויים הטכנולוגיים ושינויי התקנות של משרד התחבורה. מעכשיו ניתן לחלוק את הנסיעות עם מספר נוסעים שונים, אשר עשויים להצטרף לנסיעה בנקודות שונות ולרדת בנקודות שונות. מוניות שיתופיות מתבססות על מונה מתוחכם יותר אשר יודע לקחת בחשבון את כל הפרמטרים יחדיו.

הפרמטר בודק את הפרמטרים של כל נוסע ועורך גם שקלול של כל שאר הנוסעים. כך שכל נוסע משלם את המחיר בהתאם לנסיעה שלו, אך גם נהנה מהוזלה במחיר, זאת בהשוואה למצב שבו היה נוסע לבדו. ככל שיש יותר נוסעים ברכב, עד 4 נוסעים כמובן, כך ההוזלות גדלות יותר ועשויות להגיע ל 50%. למעשה משרד התחבורה השיק אתר אינטרנט שבו ניתן לראות סימולציה של מחירי

הנסיעה הצפויים במוניות שיתופיות, בהשוואה לנסיעת מונית רגילה. באתר של משרד התחבורה תוכלו לבחור את תחנת המוצא והיעד, ולקבל הערכת זמן ומחיר לנסיעה ולהיווכח בעצמכם כי מוניות שיתופיות הן אכן פתרון משתלם יותר עבור הנסיעה שלכם.

מוניות שיתופיות - יתרונות

 • מוניות שיתופיות מעניקות לנוסע חיסכון. כל מי שזקוק לשירות הסעות לנתבג יכול לקבל שירות מונית נוח כפי שהיה רגיל לקבל,
  אך במחיר מוזל יותר. בעצם אתם נהנים מאותה הנוחות שאתם רגילים, רק משלמים עליה פחות.
 • ההוזלה המשמעותית עלולה לגרום לחוסר כדאיות של רכישת רכב. בהתחשב בעלות הרכב, עלויות התפעול, התחזוקה והחנייה,
  הרפורמה של מוניות שיתופיות עשויה להפוך את נסיעת הרכב הפרטי לפחות כדאית ויתכן שאנשים רבים יוותרו על רכישת רכב פרטי.
  כך משרד התחבורה יוכל להשיג את אחד מהיעדים הלאומים הרצויים של הפחתת מספר הרכבים בכביש;
  דבר אשר יפחית את פקקי התנועה ובעיות החנייה.
 • למוניות שיתופיות יש גם יתרון בתחום איכות הסביבה. על פי כל החישובים והבדיקות,
  נסיעה של אדם אחד ברכב פרטי מזהמת כמו נסיעה של רכב עם 4 אנשים,
  כלומר תמיד עדיף שיהיו יותר נוסעים ברכב. בעזרת מוניות שיתופיות אנו צפויים לראות יותר
  אנשים בו זמנית על המונית ויש לכך השלכות סביבתיות חיוביות.
 • גם נהגי המוניות מרוויחים מהשינוי. אמנם הנוסע במונית שיתופית משלם פחות מאשר הנסיעה במונית פרטית,
  אך בתמונה הכללית כאשר הנהג מחייב מספר אנשים הוא מרוויח יותר.
  זהו פשוט מצב נהדר שגם חוסך לנוסע וגם מאפשר לנהג להרוויח יותר.
 • יצירת מקומות עבודה חדשים. בישראל ישנן כעשרים אלף מוניות ספיישל הפועלות כיום. על פי החישובים שנעשו,
  המודל החדש צפוי להגביר את הביקוש לנסיעות ויש מקום לעוד כ 50 אלף מוניות אשר יעסקו בנסיעות שיתופיות.

מוניות שיתופיות או רכב פרטי

רכב פרטי הוא ללא ספק הנוחות במיטבה, זאת בתנאי שיש לכם מקום חנייה זמין ליד הבית. בעזרת הרכב הפרטי תוכלו להגיע ממקום למקום, בכל שעה וללא הגבלה. אך אם נסתכל על זה מבחינת ההיבט הכלכלי, העלות של רכב פרטי הכוללת הוצאות תחזוקה, דלק, ביטוח, פחת וחנייה מגיעה לאלפי שקלים בחודש. מצד שני התחבורה הציבורית אינה מצליחה לספק אלטרנטיבה מתאימה - היא מוגבלת בשעות,

מסלולים ואין תחבורה ציבורית בשבת. מוניות עד היום היו פתרון נוח מאוד, אך חסרונן היה המחיר. כניסתן של מוניות שיתופיות לתמונה באמת משנה את התמונה ומורידה את הכדאיות של רכישת רכב פרטי. אם תשלבו בין נסיעה באוטובוס מתי שאפשר, לבין נסיעה במוניות שיתופיות, בחישוב שנתי אתם תחסכו לעצמכם אלפי שקלים. כאשר אתם מבצעים נסיעה ברכב הפרטי, ואפילו שהוא סתם יושב בחניה,

יש לזה עלות גבוהה שאינכם יכולים לראות מכיוון שאינם משלמים מייד בסוף הנסיעה.

אבל כאשר עושים את החישובים מגלים שזה לא תמיד כדאי.

מי יכול ליהנות ממוניות שיתופיות

כל אחד יכול ליהנות ממוניות שיתופיות. כל חברות המוניות בארץ שותפות ליוזמה וניתן ליהנות מהשירות של מוניות שיתופיות בכל מקום ובכל שעה. אתם יכולים להשתמש בשירות זה כאשר אתם צריכים להגיע לשדה התעופה, וליהנות מחיסכון אדיר בהשוואה למחירים הגבוהים שהו נהוגים עד היום. כמו כן מי שרוצה להגיע לעבודה, לחזור הביתה או לצאת לבילוי. בדיוק כמו כל מונית רגילה, אך רק במחיר מוזל.

מוניות מעניקות לנו חוויית נסיעה, זה נכון לגבי מוניות רגילות וזה ממשיך להיות נכון עכשיו לגבי נסיעות במוניות שיתופיות. עיקר ההבדל הוא שהנוחות הזו כבר לא עולה ביוקר כמו פעם. נסיעה במונית יכולה להיות דרך נוחה להגיע ממקום למקום. דמיינו שאתם צריכים להגיע לעבודה - אוטובוסים שאינם מגיעים בזמן ומוגבלים למסלולים קבועים אינם יכולים להעניק פתרון לכל אחד.

לעומת זאת נסיעה במוניות שיתופיות יכולה לספק לכם דרך נוחה להגיע ולחזור לעבודה. אינכם צריכים להיות טרודים בפקקי תנועה, במקום זאת תוכלו להתרווח במושב וליהנות מהנסיעה. תוכלו לעצום אינם ולהירדם, להקשיב למוזיקה באזניות ואפילו לגלוש באינטרנט ולראות נטפליקס מבלי לסכן את הנוסעים האחרים בכביש. תמיד יכולתם לעשות זאת באמצעות מוניות, רק עכשיו זה משתלם יותר.

Subscribe